Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach i w wydarzeniach towarzyszących.

W piatek 1 marca o godzine 18:00 zapraszamy na projekcję filmu "Sumienie Hioba.Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim"

Ksiądz Stefański był żołnierzem niezłomnym, który aktywnie włączył się w walkę z niemieckim najeźdźcą, a potem także z sowieckimi "wyzwolicielami" i władzami komunistycznymi. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari, mimo że nie popełnił żadnej zbrodni, był pierwszym księdzem skazanym przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. W więzieniu spędził 8 lat. Kaleki, wyniszczony, targany problemami psychicznymi na wolność wyszedł w 1954 roku.

Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci
Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.

Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy: tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.

Pliki do pobrania:

test


A+
A-
X